37. Eleonora i Park - Rainbow Rowell

Dodaj komentarz

Autor: Rainbow Rowell
Tytuł: Eleonora i Park
Tłumaczenie: Magdalena Zielińska
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 340


Cześć!
Post pojawia się dopiero dzisiaj, za co przepraszam, ale niestety laptop odmówił posłuszeństwa.
Bez przedłużania zapraszam Was na przygodę z "Eleonorą i Parkiem".

Czasami słowa mają większy wpływ na czyjeś serce niż pocałunki.

Eleonora… nie sposób jej nie zauważyć: rude włosy, dziwne ciuchy. Czyta mu przez ramię. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez niego.
Park… Dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, zanim ona zacznie jej słuchać. Śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty.
Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą – dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych, by dać jej szansę.

"Eleonora miała rację - nigdy nie wyglądała ładnie. Wyglądała jak dzieło sztuki, a sztuka nie może być po prostu ładna; sztuka ma wywoływać emocje."

Do przeczytanie tej książki zachęciła mnie przyjaciółka. Chciałam zapoznać się z tą pozycją, ale nie sądziłam, że tak szybko to nastąpi. Zanim zaczęłam czytać "Eleonorę i Parka" powiedziano mi, żebym nie czytała pierwszej strony. Mimo wielkiej ciekawości nie przeczytałam jej i jestem z tego bardzo zadowolona.

"Trzymanie dłoni Eleonory było jak trzymanie motyla. Albo bijącego serca. Jak trzymanie czegoś doskonałego i pełnego życia."

Większa część akcji toczy się w autobusie i miasteczku, w którym mieszkają bohaterowie. Jest to dość miła okolica, w której wszyscy się znają.

Eleonora jest nowa w mieście. Nie zna nikogo, oprócz swojej rodziny, którą nie do końca akceptuje.
Kocha swoją matkę i rodzeństwo, ale ojczym jest wcieleniem zła. Nie pozwala dziewczynie na nic. Bohaterka boi się go i ma ochotę uciec od niego jak najdalej.

Jadąc do szkoły przez przypadek poznaje Parka. Młodego, sympatycznego chłopca, który uwielbia muzykę i komiksy.

"Myślisz, że wystarczy kogoś mocno tulić, żeby być blisko niego. Myślisz, że możesz kogoś przytulić tak mocno, że odciśnie się w tobie i będziesz go czuć ,nawet gdy już się od ciebie odsunie."

Na pierwszy rzut oka bohaterów wiele różni, ale też wiele łączy. Eleonora jest biedna i nie stać ją na nową płytę ukochanego zespołu. Parka ma kochającą się rodzinę i niczego mu nie brakuje. Może kupić sobie nowe komiksy, ubrania, płyty. Nie wie co to znaczy mieć problemy z rodzicami.

Chłopiec doskonale wie, jak rówieśnicy traktują Eleonorę i chce to zmienić. Nie rozumie czemu inni śmieją się z rudej dziewczyny. Przecież jest wyjątkowa. Czemu inni tego nie dostrzegają?

"-Nie potrafię tylko uwierzyć w to, że los nas sobie podarował, a potem odebrał- dodał. 
-A ja potrafię. Los to gnojek.
[...]
-Ale to zależy tylko od nas- wyszeptał.-Tylko od nas zależy, czy to zmarnujemy."

"Eleonora i Park" to nie tylko książka o pierwszej miłości, ale również o miłości do rodziny. O niezrozumieniu i życiu w strachu. Powieść ta uczy, że nie każdy musi nosić stylowe ubrania, żeby być fajnym. Pokazuje, że czasami warto postawić się drugiej osobie w obronie najbliższych. Mówi również o tym, że czasami pierwsza miłość może przetrwać, ale trzeba o nią walczyć.

"Przez resztę dnia, za każdym razem, gdy czuła zdenerwowanie lub strach, powtarzała sobie, że ma być szczęśliwa."

Czy Eleonora i Park podejmą bitwę? Czy ojczym dziewczyny jest zdolny do największych zbrodni? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziecie w niesamowitej książce Rainbow Rowell.

Ocena książki: 8/10Buziaki, Oliwia ;)

0 komentarze :

Publikowanie komentarza