6. Wróć, jeśli pamiętasz - Gayle Forman

Dodaj komentarz

Autor: Gayle Forman
Tytuł: Wróć, jeśli pamiętasz
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Nasz Księgarnia
Liczba stron: 287


Hej!
Dzisiaj opowiem wam o kontynuacji książki "Zostań, jeśli kochasz", czyli o "Wróć, jeśli pamiętasz". 

Ciąg dalszy losów Mii i Adama.

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki... ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki - Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowania tabloidów.
Pewnego dnia los daje im drugą szansę...
Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość. 
Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość?

Książka "Wróć, jeśli pamiętasz" to historia opowiedziana z perspektywy Adama. Opowiada o życiu wybitnej wiolonczelistki i sławnego rockmana. Kiedyś połączeni miłością, a teraz wyłącznie wspomnieniami. Mimo, że bohaterowie są starsi o trzy lata to jedyne co się zmieniło to, to że nie są już razem. 

Bohaterowie opisani są tak dobrze, jak w poprzedniej części. Pojawiają się nowe postacie. Wspomnienia o rodzinie Mii nadal zostają z nami. 
Młodzi po niespodziewanym spotkaniu mają jedynie jedną noc, aby powspominać historię swojej miłości. Dowiadujemy się, że Adam załamał się i poddał po odejściu ukochanej. Jego życie się rozpadło. On się rozpadł na milion kawałeczków. Co prawda udało mu się w końcu jakoś podźwignąć i osiągnąć sukces, jednakże nigdy do końca nie pogodził się z tym, co zaszło przed laty.  Duch Mii nie opuszcza go na krok. Nawet jego partnerka zdążyła zauważyć i wspomnieć mu, że nie może wiecznie konkurować z jej widmem. A Adam? Coraz bardziej zaczyna mieć wszystkiego dość. Jest zmęczony, dosłownie wykończony. Ma dość takiego życia. Muzyka, którą od zawsze kochał, i która nadawała sens jego życiu, stała mu się obojętna, przestała go cieszyć. Koncerty stały się dla niego męką, a szum wokół jego osoby, tylko potęguje stres i szarga jego nerwy. Mimo, że ze wszystkich stron otaczają go ludzie, czuje się bardzo samotny. A do tego przez cały czas zmaga się z wyrzutami sumienia, że zmusił Mię do życia. Jest na skraju przepaści i tylko od niego zależy, co z tym zrobi. Czy nauczy się żyć bez miłości swojego życia, czy też załamie się całkowicie. I właśnie wtedy spotyka Mię, która może zmienić jego przyszłość. Jak potoczą się ich losy? Czy uda im się być znowu razem? Odpowiedź znajdziesz w książce "Wróć, jeśli pamiętasz".

Akcja toczy się w Nowym Jorku - nowym domu Mii. Opisy są wspaniałe, ale jest tu zdecydowanie mniej emocji. W poprzedniej części książkę czytało się z zapartym tchem i każde słowo było przemyślane. Niestety w tej powieści nie ma, aż takich emocji. Jedyne pytanie, które sobie zadaje to, czy oni będą razem. "Zostań, jeśli kochasz" moim zdaniem była lepszą pozycją. Mimo tego serdecznie zachęcam do poznania dalszych losów Mii i Adama na stronach "Wróć, jeśli pamiętasz".

Ocena książki: 7/10


Buziaki, Oliwia ;)


0 komentarze :

Publikowanie komentarza