4. Pamiętnik - Nicholas Sparks

2 komentarzy


Autor: Nicholas Sparks
Tytuł: Pamiętnik
Tłumaczenie: Anna Maria Nowak
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 254


Hej!

Dzisiaj zapoznam was z moim ulubionym autorem - Nicholasem Sparksem. Pisarza tego poznałam dzięki mojej przyjaciółce, gdyby nie ona to może nawet bym nie czytała. Recenzja ta będzie również pisana inaczej niż poprzednie. Dostałam komentarz, który był genialną wskazówką. Mam nadzieję, że podołam i od teraz wszystkie posty będą takie, jakie być powinny. A więc zapraszam!

Jedna z najpiękniejszych powieści o miłości.

Karty starego notatnika kryją historię romantycznego uczucia, które rozkwitło po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Starszy pan codziennie odczytuje ją mieszkającej w domu opieki kobiecie chorej na Alzheimera. To dzieje miłości dziewczyny z dobrego domu i ubogiego robotnika, którzy jako nastolatkowie spędzili razem jedno lato, a potem zostali rozdzieleni. Losy każdego z nich potoczyły się zupełnie innymi torami. Czy uda im się spotkać ponownie?

Uwielbiam wydawnictwo Albatros, za to, co potrafią zrobić z książką. Wszystkie ich okładki są cudowne. Te skrzydełka, białe strony i czcionka są niesamowite. Dzięki temu książkę czyta się jeszcze przyjemniej. Przyznać muszę, że mam słabość do okładek filmowych. Nie wiem czemu tak jest, ale jakąś słabość trzeba mieć :D

Głównymi bohaterami "Pamiętnika" są Noah Calhoun i Allie Nelson. Ta dwójka to młodzi ludzie, którzy zakochują się w sobie na zabój. Jak to często bywa dziewczyna jest bogata, chłopak biedny, a rodzicom to przeszkadza. Najczęściej takie historie kończą się tym, że dziewczyna ucieka od rodziny i jest "happy end". Ta powieść nie jest taka. Noah jest szalony i romantyczny. Kocha Allie i dla niej rezygnuje ze swoich marzeń. Kobieta z początku ignoruje zaloty chłopaka. Dopiero po jakimś czasie uświadamia sobie, że Noah jest miłością jej życia.

Wydaje mi się, że nie było rzeczy, która by mnie denerwowała. Oczywiście były postacie, które miały "czarny charakter", ale chyba nie ma książki, która nie miałaby takich bohaterów. :)
Nie jest to moje pierwsze spotkanie z piórem tego autora, ale mimo tego, każda książka ma w sobie magię. "Pamiętnik" to krótka historia, więc czytanie nie zajmuje długo. Zaczynając czytać trudno przerwać choć na chwilę.

W swoich książkach Nicholas Sparks przekazuje mądrości, które nie są napisane wprost. Jego powieści nie są łatwe. Pojawia się tam rozstanie, łzy i czasem nawet śmierć. Trudno mi czytać takie historie, ale z drugiej strony, gdy zapoznaje się z nimi pochłaniam je w całości. Odkładając je na półkę nie odkładam ich w przeszłość. One są ze mną cały czas, ponieważ nie potrafię o nich zapomnieć. Takie właśnie książki kocham najbardziej. Z całego serca polecam przeczytać książkę "Pamiętnik" i zapoznać się z twórczością Nicholasa Sparksa.

Ocena książki: 10/10
Buziaki, Oliwia ;)

2 komentarze :

 1. Od zawsze chciałam sięgnąć po jakąś książkę Sparksa, ale zawsze twierdziłam, że to nie dla mnie. Twoja recenzja zachęciła mnie do sięgnięcia po ,,Pamiętnik", gdyż uwielbiam wzruszające, a czasem dramatyczne, pełne łez historie. W bliskiej przyszłości z pewnością zakupię Pamiętnik <3
  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Pamiętnik okaże się początkiem Twojej przygody z tym autorem. :*

   Usuń