32. Podaruj mi miłość - Stephanie Perkins

1 komentarz

Autor: Rainbow Rowell, Kelly Link, Matt de la Pena, Jenny Han, Stephanie Perkins, David Levithan,  Holly Black, Gayle Forman, Myra Mcentire, Kiersten White, Ally Carter, Laini Taylor
Tytuł: Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań.
Tłumaczenie: Małgorzata Kafel
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 432


Cześć!
To pierwsza notka w tym roku. Mam nadzieję, że będzie Was coraz więcej. Wiem, że już po świętach, ale jak widzę to, co się dzieję za oknami to wydaje mi się, że jeszcze zdążycie przeczytać tę książkę i poczujecie magię mijających świąt.

Przecież wszyscy pragniemy tego samego: by ktoś podarował nam miłość.

W te święta 12 autorów powieści dla młodzieży, między innymi Rainbow Rowell, Gayle Forman i David Levithan, przyniesie Ci najpiękniejszy prezent.

Znana piosenkarka udaje kogoś innego, by uciec przed sławą.
Skazany na prace społeczne młodociany przestępca musi wziąć udział w przygotowaniach do jasełek i zakochuje się w najbardziej nieodpowiedniej dla niego osobie.
Dziewczyna adoptowana przez Świętego Mikołaja zastanawia się, czy dla miłości jest gotowa opuścić krainę elfów...

Nieważne, skąd pochodzisz, czy jesteś elfem czy zagubionym w świecie dorosłych nastolatkiem - uwierz w magię świat! A jeśli nie uwierzysz, czy to oznacza, że ona nie istnieje?

Cała książka składa się z 12 opowiadań. Jedne są lepsze, a inne gorsze. Nie ukrywam, że historie niektórych bohaterów czytało mi się strasznie długo, a inne szybciej. Moim ulubionym opowiadaniem jest "Anioły na śniegu" Matta de la Pena. 

Jest to tekst o młodzieńcu, który na prośbę przyjaciela zostaje u niego w domu i opiekuje się kotem, ponieważ właściciele wyjechali na święta. Niestety student jest biedny i nie ma nawet jedzenia. Wydaje mu się, że jest sam w kamienicy, więc musicie sobie wyobrazić jak reaguje, gdy nagle do jego drzwi puka młoda kobieta, która mieszka nad nim. 

Oprócz opowiadań, które pokochałam są też takie historie, z którymi mordowałam się zbyt długo. Były również sytuacje, gdzie początek był okropny, ale po wgłębieniu się w fabułę, opowiadania okazywały się całkiem przyjemne. 

Nie można tutaj dużo mówić o bohaterach, czy opisach, ponieważ nie mamy tutaj tego za wiele. Jest to 430 stron na 12 opowiadań, więc nawet nie wiem, czy to możliwe, aby w tak krótkim tekście opisać krajobrazy, postacie poboczne, czy zamieścić niepotrzebne opisy. Z jednej strony to nawet dobrze, ponieważ mamy większy popis do wyobraźni. Nie wiemy czy matka głównej bohaterki ma oczy ciemne, czy jasne. Nie jest nam to potrzebne, więc możemy ją sobie wyobrazić jak tylko chcemy.

Jestem osobą, która lubi jasne zakończenia. Dowiaduje się, co stało się z bohaterami i koniec bajki. Niestety w niektórych opowiadaniach w tej książce zakończenia były otwarte. Nie wiemy czy główne postacie są razem, czy nie. Nie lubię takich rzeczy, ale mimo wszystko w tej książce takie zakończenia są ciekawe. Mogę snuć, czy dziewczyna znalazła swojego wyśnionego chłopca, czy pokochała swojego przyjaciela.

Każde opowiadanie w tej książce jest inne. Raz poznajemy lepiej bohatera, a raz otoczenie w którym się znajdyje. Nie wiadomo czego się spodziewać, ponieważ to dwanaście umysłów, które widzą świat zupełnie inaczej. 

Ocena książki: 6/10


Buziaki, Oliwia ;)

1 komentarz :

  1. Najbardziej podobało mi się opowiadanie napisane przez Stephanie Perkins :)

    Pozdrawiam, camilleshade :)

    camilleshade-books.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń